Wiadomości

Dzielnicowi wspólnie z ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolowali zbiorniki wodne

Data publikacji 21.07.2022

To już kolejna akcja raciborskich dzielnicowych podczas tegorocznych wakacji, gdzie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolują zbiorniki wodne i baseny na terenie powiatu raciborskiego, które niejednokrotnie są ulubionym miejscem zabaw i wypoczynku letniego dzieci, ale również sposobem amatorskiego połowu ryb. Szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, mundurowi częściej patrolują tereny wokół zbiorników wodnych w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

W trosce o życie i zdrowie dzieci, młodzieży jak również osób dorosłych wczoraj  raciborscy policjanci wspólnie z ratownikiem Wodnego Ochotniczego  Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili kontrolę akwenów  na terenie powiatu raciborskiego. Wszystko z powodu, iż dzieci i młodzież bardzo często latem dużo czasu spędzają  nad wodą. Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą do wody wbrew zakazom umieszczonym na znakach i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Szczególnie teraz w okresie wakacji kiedy temperatura na dworze skłania do kąpieli w wodzie.  Dlatego raciborscy dzielnicowi wspierani przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych  i wszystkich mieszkańców, regularnie patrolują teren wokół zbiorników wodnych i basenów na terenie całego powiatu raciborskiego sprawdzając, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych czy też młodzież. Oprócz dzieci, z uroków ciepłej aury i wody chętnie korzystają także wędkarze. Mundurowi sprawdzają warunki w jakich łowią ryby, przypominając o zakazie kąpieli w miejscach zabronionych oraz o zachowaniu środków ostrożności podczas pobytu nad wodą.

Wspólne patrole raciborskich dzielnicowych oraz ratowników  Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  będą powtarzane podczas wakacji w trosce o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych.

Pamiętajmy:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • ​Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

Te kilka prostych zasad pomoże nam poczuć się bezpiecznym. Zadbajmy o to, żeby czas wypoczynku był dla nas czasem radosnym i wiązał się tylko z dobrymi wspomnieniami.

 • Policjanci i ratownik wodny stoją na żwirowni
 • Policjant i ratownik wodnego pogotowia ratunkowego podczas kontroli żwirowni
 • Ratownik wodny wspólnie z dzielnicowymi na tle zbiornika wodnego w Kuźni Raciborskiej podczas letniej kontroli
 • Policjanci rozmawiają z mężczyzną spotkanym na zwirowni by przestrzegał zakazu kąpieli
 • Policjant na kontroli basenu
 • Policjant z ratownikiem wodnym na żwirowni kontrola
Powrót na górę strony