Wiadomości

POLICJA KONTROLUJE PRZESTRZEGANIE KOLEJNYCH OGRANICZEŃ

Data publikacji 02.04.2020

Raciborscy policjanci sprawdzają na terenie całego powiatu raciborskiego przestrzeganie przez mieszkańców nowych ograniczeń. Są to kolejne działania wprowadzone od 1 kwietnia br. dotyczące walki z epidemią koronawirusa, których respektowanie w życiu codziennym przez mieszkańców wpływa na opanowanie rozprzestrzeniania się epidemii.

Mundurowi podczas służby patrolują teren miasta jak również całego powiatu i reagują na osoby, które nie będą przestrzegać nowych zaleceń. Pamiętajmy, że wszystkie działania mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i wynikają z troski o życie i zdrowie.

Stróże prawa sprawdzają parki, skwery, place zabaw, bulwary oraz główne ciągi handlowe pod kątem przebywania bez opieki dzieci i młodzieży, które nie ukończyły  18 roku życia. Sprawdzany jest limit pasażerów w zbiorowym transporcie miejskim jak również kontroli podlegają samochody osobowe. Kontroli podlega również przestrzeganie zawieszenia działalności przez salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuaży. Ponadto mundurowi będą sprawdzać czy została zawieszona działalność hoteli i baz noclegowych.

W dalszym ciągu głównie dzielnicowi sprawdzają osoby objęte kwarantanną pod kątem czy jest bezwzględnie przestrzegany zakaz opuszczania miejsca pobytu przez osoby objęte kwarantanną domową. Jednocześnie przypominamy o  zmianach dotyczących kwarantanny.  Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

Apelujemy do osób objętych kwarantanną !

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową w wysokości nawet do 30 tyś zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

JESTEŚ OBJĘTY KWARANTANNĄ? SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ APLIKACJI „KWARANTANNA DOMOWA” :http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186649,Jestes-objety-kwarantanna-Skorzystaj-z-bezplatnej-aplikacji-Kwarantanna-domowa.html

  • Policjanci kontrolują park Zamkowy
  • Policjanci kontrolują Park przy ulicy Opawskiej
  • Policjanci kontrolują Park przy ulicy Opawskiej
Powrót na górę strony