Wiadomości

„Bezpieczna droga do szkoły” z Raciborską Policją

Data publikacji 11.09.2017

Raciborscy policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” nie tylko kontrolowali tereny przyległe do szkół ale również rozpoczęli cykl spotkań z dziećmi. W pierwszym tygodniu mundurowi odwiedzili dzieci w szkole w Krowiarkach oraz w SP 15 w Raciborzu. W trakcie przeprowadzonych zajęć policjanci przypomnieli podstawowe przepisy ruchu drogowego. Tylko ich przestrzeganie może nas uchronić przed nieszczęściem na drodze.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w całym kraju ruszyła akcja "Kręci Mnie Bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny”. Początek września to czas, kiedy policjanci w sposób szczególny zwracają uwagę na bezpieczeństwo na drogach. W myśl hasła "Bezpieczna droga do szkoły", stróże prawa przypominają dzieciom i młodzieży zasady poruszania się.  Spotkania były okazją do przyswojenia przez uczniów teorii na temat właściwego poruszania się po drodze. Ponadto mundurowi przypomnieli milusińskim również jak zachować się, gdy do dziecka podbiegnie obcy pies, jaką przyjąć bezpieczną pozycję.

W sposób uproszczony przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach:

Przez jezdnię możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra)- wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.
Zanim przejdziesz, zatrzymaj się na brzegu chodnika bądź krawędzi jezdni.
Zawsze spójrz na drogę i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni stosując zasadę "najpierw spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo".
Jeśli droga jest wolna, przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność.
Nigdy gwałtownie nie wbiegaj na jezdnię.
Idź lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.
Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza.
Idąc jezdnią, idźcie jeden za drugim.
Poruszając się nocą po drodze zawsze pamiętaj o odblaskach.


Z początkiem roku szkolnego warto także odświeżyć zasady i przepisy dorosłym, które wiążą się z bezpieczeństwem dzieci:

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
Czasem lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną, ale dobrze oświetloną drogą, z przejściem dla pieszych i z sygnalizacją świetlną.
Bądź przykładem. Postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak jak mówisz.
Kierowca pojazdu, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:
a) zatrzymać się jeśli kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania;
b) zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru;

Przypomnijmy swoim milusińskim właśnie teraz, na początku roku szkolnego, podstawowe zasady poruszania się po drogach. Uświadamiajmy im, że pieszy w zderzeniu z samochodem prawie zawsze doznaje obrażeń ciała, a często może nawet stracić życie.

Powrót na górę strony