Dla seniorów

Bezpieczeństwo Seniorów w cyberprzestrzeni

Rozwój internetu i nowych technologii w ostatnich latach dostarczył dużo nowych rozwiązań i usług, które stały się integralną częścią życia wielu osób. Wraz z rozwojem technologicznym pojawiły się jednak także zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Grupą szczególnie podatną na takie zagrożenia są osoby starsze, które padają ofiarami przestępstw internetowych. Cyberprzestępcy, wykorzystując brak znajomości technologii u tych osób, narażają je na utratę pieniędzy.

Licznie zgromadzonym seniorom mł.asp. Łukasz Gardas z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu opowiedział o phishingu, który jest rodzajem oszustwa polegającym na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Policjant omówił również problematykę spoofingu, czyli metody polegającej na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu odbierający.
Podczas prelekcji nie zabrakło oczywiście informacji na temat klasycznych już metod, które wykorzystują oszuści, czyli metody „na wnuczka”, „na policjanta” oraz na przedstawicieli różnych innych instytucji zaufania publicznego.

Bardzo ważne jest, aby zachować czujność w takich sytuacjach i nie działać pod wpływem emocji i presją czasu! Pamiętajmy, że policja, prokuratura, pracownicy służb medycznych lub innych instytucji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, ani podawanie prywatnych danych. Dlatego zawsze należy zweryfikować osobę, która dzwoni i nie dać się wciągnąć w rozmowę, jeśli nie ma pewności, kto jest po drugiej stronie.

Powrót na górę strony