Komendant raciborskiej policji insp.dr Paweł Zająć w Miednoje
W dniu 2 września 2013 roku – z okazji XIII rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje – po raz kolejny Polska delegacja oddała hołd zamordowanym wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina funkcjonariuszom służb mundurowych, wśród których znaczną część stanowili policjanci. Organizatorem wyjazdu była Komenda Główna Policji.
W dniu 2 września 2013 roku – z okazji XIII rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje – po raz kolejny Polska delegacja oddała hołd zamordowanym wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina funkcjonariuszom służb mundurowych, wśród których znaczną część stanowili policjanci. Organizatorem wyjazdu była Komenda Główna Policji. a w uroczystościach udział wzięli Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, jego zastępca nadinsp. Wojciech Olbryś oraz Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W uroczystościach wzięli także udział śląscy policjanci.
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje spoczywają szczątki pomordowanych w siedzibie NKWD w Kalininie więźniów obozu Ostaszkowskiego, który został utworzony w zabudowaniach poklasztornych monasteru „Niłowa Pustelnia” na wyspie Sołbnyj, na jeziorze Seliger. Do obozu tego oprócz kilku tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego trafili żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, a także funkcjonariusze Straży Więziennej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczpospolitej Polskiej.
Śląski garnizon Policji reprezentowali insp. dr Paweł Zając – komendant Powiatowy Policji w Raciborzu, który w 1995 roku uczestniczył w pracach ekshumacyjnch z udziałem specjalistów Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz nadkom. Wojciech Lewandowski ekspert Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który od wielu lat współpracuje i wspiera w działaniach Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.”