Quad to nie zabawka.
Coraz częściej na naszych drogach można zauważyć quady. Policjanci przypominają-ten czterokołowy wszędołaz, to nie zabawka! Musi być zarejestrowany, a kierująca nim osoba musi mieć uprawnienia, by nim kierować!
Coraz częściej na naszych drogach można zauważyć quady. Policjanci przypominają-ten czterokołowy wszędołaz, to nie zabawka! Musi być zarejestrowany, a kierująca nim osoba musi mieć uprawnienia, by nim kierować!
Te małe, bardzo mocne i często niebezpieczne pojazdy mają coraz więcej zwolenników. Niestety użytkownicy często naruszają przepisy, tłumacząc się ich nieznajomością. Przypominamy zatem, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów, pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motocykli trójkołowych kategorii L5e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej. Quady poruszające się po drogach publicznych muszą zatem być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne, mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu, a ponadto kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania.
Nie wszystkie bezdroża można zdobywać quadem - np. na terenie parków narodowych wolno jeździć tylko drogami publicznymi i po wyznaczonych traktach. Złamanie zakazu wiąże się z karą aresztu do 30 dni albo grzywny do 5 tysięcy złotych. Trzeba też zwracać wagę na znaki ustawione przy lasach - często zdarza się, że ograniczają one swobodę poruszania się po nich pojazdem.
Przypominamy, że na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez dzieci, gdyż zgodnie z art. 96 § 1 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który między innymi dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny. W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Amatorom jazdy quadem po lesie przypominamy, że zgodnie z przepisami Ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może karą grzywny.
Quad w pigułce :
quad jest pojazdem samochodowym, rolniczym albo motorowerem (decyduje pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć), dlatego musi być zarejestrowany - tylko wówczas może poruszać się po drogach;
by kierować quadem - pojazdem samochodowym, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B lub B1; by kierować quadem-motorowerem trzeba mieć prawo jazdy kategorii A lub A1; by kierować quadem- pojazdem rolniczym trzeba mieć prawo jazdy kategorii T;
by kierować quadem - motorowerem (pojemność silnika nie przekracza 50 cm^3 , a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h) trzeba mieć kartę motorowerową; obowiązek ten dotyczy kierujących między 13 a 18 rokiem życia;
zarejestrowany quad nakłada na jego właściciela obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej;
kierowanie niezarejestrowanym bądź nieubezpieczonym quadem skutkuje odholowaniem pojazdu i niemałymi kosztami;
kierowanie quadem bez uprawnień to mandat w kwocie 500 złotych;
Powyższe zasady dotyczą quadów, które jeżdżą po drogach publicznych. Quad niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się po bezdrożach, ale pamiętać trzeba, że wówczas po drogach trzeba wozić go na przyczepie lub lawecie.
( KGP)