kampania ,, Bezpieczny rowerzysta,,
Realizują cele kampanii „Bezpieczny rowerzysta” chcemy przybliżyć Państwu istotne informacje zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a dotyczące sposobu korzystania z drogi przez rowerzystów oraz regulujące ich relacje z pieszymi i kierującymi.
Realizują cele kampanii „Bezpieczny rowerzysta” chcemy przybliżyć Państwu istotne informacje zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a dotyczące sposobu korzystania z drogi przez rowerzystów oraz regulujące ich relacje z pieszymi i kierującymi. Proponujemy Państwu cykl porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po raciborskich drogach dla rowerów , a także drogach dla rowerów i pieszych. Aby móc przejrzyście opisać sposób właściwego zachowania konieczne będzie dosłowne zacytowanie niektórych wyrażeń kodeksowych. Rozpoczniemy od informacji, które pozwolą Państwu zakwalifikować swój pojazd do właściwej kategorii.
Rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h
Wózek rowerowy - pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.
A teraz informacja szczególnie ważna: kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Nie powinna więc mieć miejsca sytuacja, gdy rowerzysta jedzie jezdnią w miejscu, gdzie obok niej znajduje się droga dla rowerów. Najczęściej przypadki takie zdarza się nam obserwować na ulicach: Piaskowej, Łąkowej czy Opawskiej, a nawet na ul. Sudeckiej, gdzie droga dla rowerów jest szczególnie dobrze widoczna.
Rozróżnić możemy kilka rodzajów tych dróg.
„Droga dla rowerów ” C-13 ( zdjęcie nr 1, 2) - przeznaczona wyłącznie dla kierujących rowerami jednośladowymi. Korzystanie przez pieszego z tej drogi jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
„Droga dla rowerów i pieszych” C-13/16 (zdjęcie nr 3, 4) - przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi, gdzie ruch pieszych i rowerzystów odbywa się po stronach drogi wskazanych na znaku.
„Droga dla rowerów i pieszych” C-13/16 (zdjęcie nr 5, 6) - droga przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi, gdzie ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni, a rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
W przyszłym tygodniu opublikujemy kolejne informacje będące kontynuacją wątku rowerowego. Dzisiaj wszystkim rowerzystom życzymy szerokiej drogi i zachęcamy do korzystania z dróg rowerowych.