Policjant przeprowadził warsztaty na temat hejtu w intrenecie z licealistami
Policjant raciborskiej komendy spotkał się z licealistami, aby porozmawiać na temat hejtu w internecie. Według słownika języka polskiego hejt jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat, lub o jakiejś osobie. W dzisiejszym świecie coraz bardziej zglobalizowanego świata technologia cyfrowa stała się integralną częścią naszego życia.
Raciborski policjant zajmujący się profilaktyką spotkał się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Warsztaty były prowadzone pod nazwą „Hejt, mowa nienawiści w cyberprzestrzeni”.
Policjant podkreślał, że zawsze warto, przed kliknięciem „dodaj komentarz” zastanowić się, czy nasz komentarz: odnosi się do cech fizycznych, umysłowych danej osoby; czy odnosi się do jej pochodzenia, wiary, orientacji seksualnej lub innych elementów związanych z daną osobą i cechami ją opisującymi czy też zawiera słowa powszechnie uznawane za wulgarne.
Hejterzy w Internecie czują się anonimowi; jest to anonimowość pozorna, albowiem organy ścigania i sądowe coraz sprawniej uzyskują dane niezbędne do namierzenia autora określonego komentarza.
Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.
Edukacja, to jedno, ale ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci w internecie, ma również podejście i nadzór w tym zakresie ze strony rodziców. Ograniczenia czasowe w dostępie do sieci to podstawa. Naprawdę świetnym rozwiązaniem jest tak zwana kontrola rodzicielska wyświetlanych treści. Ważnym jest również, aby sami rodzice rozmawiali z dzieckiem na temat jego aktywności w sieci.