Wiadomości

Cyberzagrożenia – jak być bezpiecznym? Policjanci edukują młodzież

Data publikacji 11.04.2024

W dzisiejszym świecie coraz bardziej zglobalizowanego świata technologia cyfrowa stała się integralną częścią naszego życia. Codziennie korzystamy z Internetu, smartfonów, komputerów i innych urządzeń, które ułatwiają nam pracę, komunikację i dostęp do ogromnej ilości informacji. Jednak, w miarę jak nasza zależność od cyfrowego świata rośnie, tak też rosną cyberzagrożenia, które mogą zagrozić naszej prywatności i bezpieczeństwu.

Raciborski policjant zajmujący się profilaktyką spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Mundurowy spotkał się z młodzieżą, aby wyjaśnić i uświadomić młodym internautom, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w sieci. Młodszy aspirant Łukasz Gardas krok po kroku wyjaśnili, co to takiego cyberprzemoc i jakimi metodami posługują się cyberprzestępcy.
Policjant wskazał sposoby, dzięki którym można się ustrzec przed oszustami internetowymi oraz poinformował, gdzie szukać pomocy w przypadku stania się ofiarą takiego przestępstwa.
Kolejnym ważnym zagadnieniem była dyskusja o odpowiedzialności karnej nieletnich w związku ze stosowaniem niedozwolonych praktyk w sieci, takich jak ściąganie oraz wykorzystywanie niektórych danych, grożenie innym osobom, czy też publikowanie informacji, zdjęć i filmów, które mogą naruszyć prawa lub godność innych ludzi.

Edukacja, to jedno, ale ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci w internecie, ma również podejście i nadzór w tym zakresie ze strony rodziców. Ograniczenia czasowe w dostępie do sieci to podstawa. Naprawdę świetnym rozwiązaniem jest tak zwana kontrola rodzicielska wyświetlanych treści. Ważnym jest również, aby sami rodzice rozmawiali z dzieckiem na temat jego aktywności w sieci.

  • na zdjęciu policjant na pogadance z młodzieżą
  • na zdjęciu policjant i uczniowie słuchają wykładu nauczycielki
  • na zdjęciu policjant przemawia przez mikrofon i opowiada młodzieży o zagrożeniach
Powrót na górę strony