Dzielnicowy z Pietrowic Wielkich apeluje do mieszkańców !
Policjant pierwszego kontaktu - tak przyjęło się mówić o dzielnicowych, którzy są najważniejszym ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. To policjanci, których głównym zadaniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie, do których każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną. Dlatego też aspirant sztabowy Piotr Badurczyk reagując na sugestie mieszkańców Gminy Pietrowice Wielkie, związane ze zgłaszanymi mu różnego rodzaju nieprawidłowościami podejmuje stosowne kroki by szybko wyeliminować zgłoszenia.
Jednym z działań jakie realizuje w służbie dzielnicowy jest plany działania priorytetowego, który dotyczy osób spożywających alkohol na skwerze przy ulicy 1 Maja w Pietrowicach Wielkich. Osoby te pozostawiają po sobie śmieci w postaci puszek po piwie, kapsli, niedopałków papierosów itp. Spożywający alkohol „okupują ławeczki”, z których zwyczajowo korzystają miejscowi emeryci, a w okresie wakacyjnym jest to miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Pijący alkohol często swoim zachowaniem powodują zgorszenie w miejscu publicznym przez używanie słów wulgarnych, oddawanie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym.
Dzielnicowy aspirant Piotr Badurczyk ustalił, że osoby spożywające alkohol najczęściej to niepracujący bez dochodu mieszkańcy gminy, którzy to „zaczepiają” klientów miejscowych sklepów chcąc ażeby ci kupili im lub dołożyli drobną kwotę do alkoholu.
Mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców Pietrowic Wielkich Policja zwraca się z apelem i przypomina mieszkańcom wioski, że kupowanie lub dokładanie drobnych kwot do alkoholu częściowo przyczynia się do tego, że na skwerze przesiadują osoby spożywające alkohol.
Dlatego dokładanie drobnych kwot przez klientów miejscowych sklepów takim osobom napędza w/w zjawisko. Mając na uwadze negatywne tego skutki jest nie wskazane.
Ponadto Dzielnicowy w trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przypomina o używaniu odblasków. Pamiętajmy, że za oknem widać już pogarszające się warunki atmosferyczne, co zwiastuje zimę. Wcześnie zapadający zmrok, deszcz i mgła powodują słabszą widoczność na drodze. Już teraz zadbajmy o elementy odblaskowe jako nieodzowny element naszej odzieży. Upewnijmy się, że nasze dzieci również mają odblaski, zanim wyruszą do szkoły.
Pamiętajmy, że na poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze bardzo duży wpływ ma widoczność. Zarówno kierowcy samochodów, rowerzyści, osoby korzystające z hulajnóg czy wreszcie piesi muszą dobrze widzieć innych jak i sami być dobrze widoczni. Dlatego rekomendujemy wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe.
Zachęcamy jednak do korzystania z odblasków zawsze, gdy zrobi się szaro i pochmurno. Odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by móc zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Wtedy na pewno będzie bezpieczniej!
Przypominany, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i mogą być słabo doświetlone, a piesi nie są wystarczająco widoczni dla kierujących pojazdami. Kierujący rowerami z kolei muszą używać świateł z przodu i z tyłu jednośladu od zmierzchu do świtu. Obowiązek ten dotyczy zarówno obszarów zabudowanych i niezabudowanych. Tutaj również odblask jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa.