Wiadomości

Podsumowaliśmy akcję NURD w powiecie raciborskim

Data publikacji 24.11.2022

Policjanci z raciborskiej drogówki postanowili w sposób szczególny przyjrzeć się niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. W efekcie zanotowali 50 przypadków naruszeń przepisów prawa - zarówno przez pieszych, jak i przez kierujących samochodami. Dlatego jeszcze raz przypominamy - bezpieczeństwo na drodze to gra zespołowa, wszyscy musimy przestrzegać przepisów i szanować obecność innych na drodze.

 

Policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili kontrole w różnych częściach miasta i powiatu, zwracając uwagę na rejony szczególnie zagrożone dla ruchu pieszych. W działania zaangażowani byli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu i dwóch podległych komisariatów.  Mundurowi reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących samochodami w obrębie przejść dla pieszych oraz na przejawy łamania przepisów przez samych pieszych. Tylko tego dnia policjanci odnotowali 50 naruszeń przepisów prawa. Ujawnione wykroczenia między innymi to  przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych przez kierujących, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Natomiast piesi, będący niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, czy też korzystali w tym czasie z telefonów komórkowych. Wobec pieszych policjanci reagowali aż 16 razy.

W czasie działań raciborscy policjanci prowadzili również akcję profilaktyczną polegającą na rozdawaniu w szczególności wśród dzieci elementów odblaskowych.

Pamiętajmy, że na poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze bardzo duży wpływ ma widoczność. Zarówno kierowcy samochodów, rowerzyści, osoby korzystające z hulajnóg czy wreszcie piesi muszą dobrze widzieć innych jak i sami być dobrze widoczni. Dlatego rekomendujemy wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe.

Zachęcamy jednak do korzystania z odblasków zawsze, gdy zrobi się szaro i pochmurno. Odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by móc zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Wtedy na pewno będzie bezpieczniej!

Przypominany, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i mogą być słabo doświetlone, a piesi nie są wystarczająco widoczni dla kierujących pojazdami. Kierujący rowerami z kolei muszą używać świateł z przodu i z tyłu jednośladu od zmierzchu do świtu. Obowiązek ten dotyczy zarówno obszarów zabudowanych i niezabudowanych. Tutaj również odblask jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, tylko wzajemny szacunek na drodze, ostrożność i zasada ograniczonego zaufania może ustrzec nad przez niebezpieczeństwem.

  • Policjant z drogówki obok dziecka i matki, którym wręczył odblask
  • Policjant z drogówki obok dziecka i matki, którym wręczył odblask
  • Policjant z drogówki obok dzieci i matki, którym wręczył odblask
  • Policjant z drogówki obok dzieci i matki, którym wręczył odblask
  • Policjant rozdaje odblaski przechodniom
  • Policjant rozdaje odblaski przechodniom
  • Policjant rozdaje odblaski przechodniom
  • Policjantka rozdaje odblaski przechodniom
  • Policjantka rozdaje odblaski przechodniom
Powrót na górę strony