Tragedia nad wodą w Raciborzu
Raciborscy policjanci wyjaśniają szczegółowe przyczyny i okoliczności tragicznego zdarzenia nad wodą. Wczoraj około godziny 14.00 ekipa płetwonurków z wody wyłowiła ciało 30-letniego mężczyzny. Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Wczoraj w godzinach porannych raciborscy policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące zaginięcia 30-letniego mężczyzny. Ostatni raz był widziany w sobotę 14 maja bieżącego roku w rejonie żwirowni przy ulicy Franciszka Grzonki. Do poszukiwań zostali zaangażowani raciborscy policjanci oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak również zastępy ochotników. Niestety około godziny 14.00 w jednym z wyrobisk po żwirowych zostały zlokalizowane zwłoki mężczyzny. Z udziałem specjalistycznej ekipy nurków z Bytomia wydobyto ciało 30-letniego mężczyzny. W działaniach poszukiwawczych brali udział strażacy z Raciborza, okolicznych OSP oraz nurkowie z Bytomia.
Policjanci ustalają szczegółowe przyczyny oraz okoliczności tego zdarzenia.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o rozwagę przy aktywnościach nad wodą, zachowywanie się zgodnie z obowiązującymi przepisami i wybieranie do kąpieli dozwolonych miejsc.
Pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.