Projekt edukacyjny „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne" z udziałem raciborskich policjantów i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu
W auli katowickiej komendy wojewódzkiej zainaugurowano projekt edukacyjny „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne". Wydarzenie zorganizowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 r. Projekt jest skierowany do uczniów szkół średnich klas mundurowych z województwa śląskiego. W projekcie uczestniczą raciborscy policjanci wspólnie z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.
25 marca 2022 r. nastąpiła inauguracja projektu edukacyjnego pt. „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne” prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach w porozumieniu z Oddziałem Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 r. W projekcie uczestniczą raciborscy policjanci Wydziału Prewencji wspólnie z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół średnich klas mundurowych województwa śląskiego. Obejmuje elementy ochrony praw człowieka, mowy nienawiści, nawiązuje do przedwojennego etosu zawodu policjanta, historii polskich formacji policyjnych związanych z przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski oraz patriotyzmu śląskich policjantów II RP.
Warsztaty są organizowane na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji oraz w Przystanku Historia — Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. W trakcie zajęć młodzież ma okazję zapoznać się z treściami związanymi z ochroną i poszanowaniem praw człowieka, przeciwdziałaniem mowie nienawiści i procesem rekrutacyjnym do służby w Policji.
Ponadto przewidziano zwiedzanie Izby Pamięci w KWP w Katowicach z udziałem przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz spotkania z edukatorami z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jednym z ważniejszych elementów tego projektu jest oddanie hołdu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy Grobie Policjanta Polskiego — Miejscu Pamięci Narodowej, w którym złożone zostały szczątki nieznanego policjanta zamordowanego w ramach operacji katyńskiej w 1940 r. oraz zajęć dydaktycznych prowadzonych przez edukatorów OBEN IPN.