Wiadomości

Raciborska policjantka na pogadance z młodzieżą w temacie „Handlu ludźmi”

Data publikacji 19.10.2021

Raciborscy policjanci aktywnie włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi, przypadający w tym roku na dzień 18 października 2021 roku. Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.

Raciborska policjantka spotkała się z uczniami z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

W spotkaniu z młodzieżą prelegentka poruszyła problematykę handlu ludźmi. Uczestnicy z ciekawością obejrzeli specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną oraz wysłuchali cennych informacji przekazanych przez policjantkę. Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych XX w. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. Ideą kampanii jest propagowanie świadomości o zjawisku i jego rozmiarach, a także wskazanie, gdzie można szukać pomocy. Każdy, kogo ten problem dotyka lub zna takie osoby, albo ma wiedzę na przestępcach trudniących się handlem ludźmi bądź o ich ofiarach może skontaktować się z Policją przez specjalnie przygotowaną skrzynkę e-mail.

Ponadto w Wydziale do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP od 2014 r. funkcjonuje skrzynka e-mailowa handelludzmibsk@policja.gov.pl, na którą każdy może przesłać informację o zaobserwowanych symptomach tego procederu oraz telefon zaufania o numerze 664 974 934 służący do przekazywania informacji o zdarzeniach mogących wyczerpywać znamiona przestępstwa handlu ludźmi, pedofilii oraz pornografii z udziałem małoletniego.  Przekazywane informacje są weryfikowane przez policjantów WHL BK KGP i przekazywane do jednostek terenowych i partnerów zagranicznych celem podjęcia czynności przez właściwe podmioty.

O problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc.

Gdzie szukać pomocy?

Wybrane podmioty zaangażowane we wspieranie zapobiegania oraz zwalczania handlu ludźmi:

Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”

00-956 Warszawa 10
tel./fax (+ 48 22) 622 19 85
tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99
www.strada.org.pl
e-mail: strada@strada.org.pl
 

 

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

skr. poczt. 127
00-958 Warszawa 66
numery linii wsparcia
22 654 70 70 – z telefonów stacjonarnych w Polsce
00 48 22 654 70 70 – gdy dzwonisz z zagranicy
+48 22 654 70 70 – jeśli dzwonisz z telefonu komórkowego
116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
fax (+48 22) 654 79 73
www.zaginieni.pl
e-mail: biuro@zaginieni.pl

  • Policjantka w klasie z uczniami mówi o handlu ludźmi
  • Policjantka w klasie z uczniami mówi o handlu ludźmi i wyświetla slajdy
  • Policjantka w klasie z uczniami mówi o handlu ludźmi
  • Policjantka w klasie z uczniami mówi o handlu ludźmi
  • Broszury informacyjne o handlu ludźmi
  • Widok uczniów w klasie podczas pogadanki z policjantkom
Powrót na górę strony