WAKACYJNE POGADANKI W RAMACH AKCJI „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ”
Wakacje już przekroczyły półmetek, a raciborscy policjanci cały czas odwiedzają dzieci i rozmawiają z nimi o bezpieczeństwie. Ważne dla nas by najmłodsi sami o siebie potrafili zadbać i uchronili się przed zagrożeniem. Podczas wakacyjnych przygód dobra zabawa zawsze musi iść w parze z bezpieczeństwem.
Tym razem raciborski policjant spotkał się na kolejnych dwóch pogadankach z dziećmi i młodzieżą spędzającymi wakacyjny czas w Ośrodku Formacyjnym LSO w Nędzy oraz uczestnikami obozu sportowego w Domu Sportowca w Raciborzu.
Podczas prelekcji policjant opowiedział dlaczego warto korzystać tylko i wyłącznie z kąpielisk strzeżonych i przestrzegano przed wygłupami w wodzie, skakaniem „na główkę” czy tam gdzie nie znamy dna. Warto też dostosować się do regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeniach. Zanim zaś wejdziemy do wody pamiętajmy by oswoić się z temperaturą wody, która jest niższa niż powietrza. Dzięki takiemu zachowaniu unikniemy skurczy mięśni, które mogą być dla nas niebezpieczne. Przypomniano również o ostrożności na drodze i podczas podróży. Najmłodsi muszą wiedzieć, że w podróży ważne aby korzystali z fotelików i pasów bezpieczeństwa. Podczas spacerów i spędzania czasu na placu zabaw zaś, nie dali się zwieść nieznajomym i nie wchodzili na opuszczone podwórka. Ponadto policjant omówił zagrożenia związane z bezpiecznym Internetem oraz nie zabrakło także informacji związanych z konsekwencjami zdrowotnymi i prawnymi dotyczącymi narkotyków i dopalaczy. Wszystko w ramach kampanii ,,Narkotyki i dopalacze zabijają” pod hasłem ,,Szkoda ciebie na takie patoklimaty”. Również podczas spotkań uczestnikom przybliżono zasady organizowanej przez Komendę Główną Policji ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, oraz zaproszono do udziału w organizowanym konkursie plastyczno-filmowym tj. Artystyczny przewodnik. Nie zabrakło również informacji w ramach prowadzonej kampanii „Stop włamaniom do domów” oraz kilka słów o nowej kampanii społecznej pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem”, której głównym celem jest przestrzegać i chronić najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa przed zaginięciami.
Bezpieczeństwo naszych dzieci zależy także od nas dorosłych. To my powinniśmy przekazywać im niezbędną wiedzę, uczyć jak się zachować w różnych sytuacjach i nie bać się asertywności. Dzieci muzą wiedzieć co jest złe, a co dobre wówczas same będą mogły dbać o siebie podczas tych wakacyjnych dni.