Wiadomości

DZIELNICOWY PRZYPOMINA PRZEPISY ! NIE TYLKO PIESZO DO SZKOŁY

Data publikacji 08.09.2020

Raciborski dzielnicowy w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z najnowszych dobrodziejstw techniki przypomina obowiązujące przepisy. Sprzyjające temperatury za oknem powodują, że młodzi ludzie do szkoły podróżują elektrycznymi hulajnogami czy też deskorolkami. Te środki transportu często ułatwiają nam dotarcie do celu, ale czy wiemy jak zachować się na nich, by być bezpiecznym? Podpowiadamy jakie przepisy regulują ruch tych pojazdów.

W ostatnich latach bardzo popularne na naszych drogach zrobiły się elektryczne hulajnogi, deskorolki czy rowery tzw. hybrydowe. Dla wielu z nas nie do końca oczywiste jest to, w jaki sposób poruszać się na takich pojazdach.

W przypadku rowerów, które posiadają silniki elektryczne sprawa wygląda tak samo jak w przypadku zwykłego roweru napędzanego tylko siłą naszych mięśni. Sprawa elektrycznych deskorolek i hulajnóg (UTO – urządzenie transportu osobistego) nie jest już taka oczywista. Według obowiązujących przepisów prawa drogowego, pojazdy te są traktowane tak samo jak piesi. To znaczy, że przepisy, które dotyczą pieszych dotyczą również osób poruszających się UTO. Na tych pojazdach możemy poruszać się:

w lesie,
po chodniku,
w parkach
poboczem jezdni, gdy nie ma chodnika
w miejscach nie objętych zakazem.

Miejsca te, są takie same jak w przypadku ruchu pieszych. W przypadku UTO możemy również przejeżdżać przez przejścia dla pieszych, a poza obszarem zabudowanym po zmierzchu musimy być wyposażeni w element odblaskowy, tak jak jest to w przypadku pieszego.

Apelujemy, by mimo uprawnień, które dają nam przepisy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy po chodnikach czy miejscach, które wcześniej zostały wymienione. Ponieważ pojazdy te, rozwijają często duże prędkości i łatwo można doprowadzić do zderzenia z innym pieszym, który poruszać się będzie na tej samej drodzy. Wypadek taki dla obu pieszych może być bolesny, a nawet może zagrozić naszemu życiu. Przypominamy kierowcą aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, widząc osobę poruszającą się UTO zwolnić oraz zachować szczególną ostrożność. Pieszy poruszający się na takim sprzęcie może nagle zjechać na przejście wprost pod koła naszego samochodu.

Przypominamy o wzajemnym szacunku i szczególnej ostrożności. To pozwoli nam cieszyć się z podróży takim sprzętem, a zaraz sprawi, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą bezpieczni.

Powrót na górę strony