3 LATA FUNKCJONOWANIA KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA W POWIECIE RACIBORSKIM
Minęły już 3 lata od wdrożenia w garnizonie śląskim Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywnego narzędzia zapewniającego mieszkańcom łatwiejszy kontakt z mundurowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Aplikacja ta stanowi doskonałe narzędzie, które w znacznym stopniu wpływa pozytywnie na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego naszego garnizonu, a dostrzegalna przez społeczeństwo działalność Policji w miejscach oznaczonych zagrożeniem pozwala na codzienne budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania wśród mieszkańców powiatu raciborskiego.
Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązywaniu problemów. Dzięki funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również raciborska Policja otrzymuje szereg sygnałów przekazywanych przez mieszkańców powiatu raciborskiego, które następnie wykorzystywane są podczas dyslokowania sił i środków oraz zadaniowania funkcjonariuszy.
W 2019 roku w powiecie raciborskim odnotowano 967 zgłoszeń zagrożeń nanoszonych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego 657 zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.79- zgłoszeń potwierdzono i wyeliminowano.
W kwestii najczęściej wskazywanych zagrożeń przy pomocy KMZB, to najczęściej zgłaszanym problemem na terenie powiatu raciborskiego jest przekraczanie dozwolonej prędkości, od początku 2019 roku odnotowano 548 takich zgłoszeń. Następną najczęściej nanoszoną kategorią zagrożeń jest nieprawidłowe parkowanie, w tej kategorii od początku 2019 roku naniesiono 115 takich zdarzeń. Kolejną kategorię pod względem liczby zgłoszeń jest spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, od początku 2019 roku na terenie powiatu raciborskiego naniesiono na mapę 130 takich zgłoszeń.
Wszystkie zgłoszenia, które są nanoszone na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa są rzetelnie weryfikowane przez raciborskich funkcjonariuszy, w zasygnalizowanych miejscach gdzie występują zagrożenia kierowane są patrole policji, aby objąć te miejsca szczególnym nadzorem. Policjanci podejmują różnego rodzaju działania dążąc do wyeliminowanie danego zagrożenia.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Przy pomocy tego narzędzia można dokładnie wskazać miejsce gdzie dane zagrożenie występuje. Każde zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane przez miejscowych policjantów. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Mapa, obok aplikacji „Moja komenda”, jest również świetnym narzędziem do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu, dociera informacja o naniesionym zagrożeniu.
UWAGA! "Mapa" nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.