Raciborscy dzielnicowi uczestniczyli w debacie o mediacji w ramach Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji 2018
Wczoraj raciborscy dzielnicowi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji 2018 uczestniczyli w debacie pt. ,,Praktyczne aspekty stosowania mediacji. Określenie przyczyn niedostatecznej popularności mediacji oraz działań w celu zwiększenia jej znajomości i efektywności”. Spotkanie zostało zainicjowane przez Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzenę Korzonek. Debata odbyła się w Wypożyczalni i Czytelni Naukowo-Oświatowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.
W debacie uczestniczyło wielu znakomitych gości, przedstawicieli różnych środowisk takich jak sędziowie, prawnicy, dyrektorzy szkół, pedagodzy, mediatorzy i policjanci. Udział w spotkaniu raciborskich dzielnicowych nie był przypadkowy, gdyż to właśnie oni pełnią ważną rolę w propagowaniu idei mediacji oraz zwiększają jej popularność i skuteczność. W wielu przypadkach to dzielnicowi, jako policjanci pierwszego kontaktu, dowiadują się o konflikcie. Sprawia to, że stanowią bardzo ważną rolę w procesie promowania i rozwoju procesu mediacji. To właśnie oni jako pierwsi informują zwaśnione strony o mediacji i możliwości rozwiązania konfliktu przed mediatorem. Podczas rozmowy goście omówili również praktyczne problemy mediacji jakie występują w życiu codziennym wszystkich instytucji. Na zakończenie prelegenci wspólnie z zaproszonymi gośćmi w czasie dyskusji określili zakres wspólnych działań mających na celu zwiększenie znajomości i efektywności mediacji wśród mieszkańców powiatu raciborskiego.
Pamiętajmy !
Mediacja to polubowna metoda rozwiązywania sporów. To próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów. Instytucja mediacji ma zastosowanie zarówno w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych oraz rodzinnych.
Jakie korzyści daje mediacja pokrzywdzonemu?
-Możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez siebie warunkach.
-Okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego.
-Szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.