Wiadomości

Co grozi za sprzedaż alkoholu niepełnoletnim? Odpowiadamy

Data publikacji 28.08.2017

Od bardzo dawna zakaz sprzedaży alkoholu niepełnoletnim jest widoczny w sklepach spożywczych i monopolowych. Niestety wciąż zdarzają się miejsca, w których niepełnoletni mogą bez przeszkód zakupić napoje wyskokowe. Każdy odpowiedzialny handlowiec powinien wiedzieć, że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18-go roku życia postępuje zgodnie z prawem i nie ryzykuje utraty koncesji oraz kary grzywny.

Określenie wieku młodej osoby „na oko” jest bardzo trudne. W przypadku najmniejszych wątpliwości sprzedawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić klienta o okazanie dowodu tożsamości. Taka reakcja świadczy nie tylko o przestrzeganiu obowiązującego prawa, ale również o odpowiedzialności za siebie i innych. Nie wszyscy nieodpowiedzialni sprzedawcy zdają sobie sprawę, że sprzedając alkohol nieletniemu, mogą się przyczynić do wielu późniejszych tragicznych wydarzeń.

Przypominamy również, że o fakcie wykrycia przez policję sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, zawsze powiadamiany jest organ wydający zezwolenie na obrót alkoholem. W związku z tym, karę może ponieść również przedsiębiorca prowadzący punkt handlowy. Grozi mu utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

Do młodzieży apelujemy o rozsądek, aby okres kończących się już wakacji nie były czasem alkoholowych wybryków i sytuacji wymagających interwencji policji. Stróże prawa z Zespołu do spraw Nieletnich oraz dzielnicowi mikołowskiej komendy będą przyglądać się w jaki sposób młodzież spędza czas wolny. Funkcjonariuszom zależy również na tym, aby młodzi ludzie mieli świadomość, że spożywanie alkoholu przed ukończeniem 18-roku życia jest traktowane jako objaw demoralizacji i o fakcie tym zostanie powiadomiony sąd rodzinny.

Powrót na górę strony