Narciarze i snowboardziści pytają – policjanci odpowiadają
Czy policjanci na stoku mierzą prędkość? Czy można jeździć po stoku narciarskim na sankach? Czy muszę mieć kask? Policjanci odpowiadają na pytania narciarzy i snowboardzistów.
1.Czy policjant na stoku ma przy sobie alkomat?
Odp. Policjanci, którzy pełnią służbę na stoku, nie wożą ze sobą alkomatu. Jak każdy narciarz muszą mieć pełną swobodę wykonywania ruchów zwłaszcza, że w każdej chwili może się okazać, że ktoś potrzebuje pomocy i konieczna będzie interwencja. Każdy dodatkowy sprzęt byłby dla funkcjonariusza obciążeniem i mógłby w rzeczywistości utrudnić mu pracę. Nie oznacza to jednak, że policjant nie zbada nas alkomatem jeśli będzie miał podejrzenie co do naszego stanu trzeźwości. Zazwyczaj pod stokiem stoi radiowóz, w którym znajduje się alkomat. Policjant może poprosić nas o zejście ze stoku i poddanie się badaniu alkomatem. W razie konieczności, funkcjonariusze mogą również poprosić o podjazd pod stok innego radiowozu.
2.Czy policjant na stoku może zbadać mnie alkomatem i na jakiej podstawie? Jeśli nie ma alkomatu i prosi żebym zszedł z nim ze stoku, to czy mam taki obowiązek?
Odp. Tak może. Kwestię tę reguluje zapis z Zarządzenia Komendanta Głównego Policji w sprawie przeprowadzania przez policjantów badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjant może przeprowadzić badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u osoby, w stosunku do której ma uzasadnione podejrzenie, że popełniła przestępstwo lub wykroczenie. Funkcjonariusze opierają się także na przepisach ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, a według jej zapisu każdy, kto jeździ na nartach lub desce snowboardowej w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.
3.Czy policjanci mają prawo nie wpuścić mnie na teren stoku, jeśli widzą, że jestem pijany ?
Odp. Tak, mają takie prawo, ponieważ to m.in. oni są odpowiedzialni za bezpieczeństwo wszystkich, którzy wypoczywają na stoku narciarskim. Funkcjonariusze mają na uwadze, że ktoś kto wypił zdecydowanie za dużo alkoholu, może stanowić zagrożenie dla innych narciarzy.
4.Czy policjant ma prawo zbadać mnie na obecność narkotyków? W jaki sposób to zrobi?
Odp. Tak, ma takie prawo. Dokładnie tak samo jak w przypadku alkoholu. Zazwyczaj w pierwszej kolejności sprawdza się stan trzeźwości. Jeśli okaże się, że narciarz czy snowboardzista zachowuje się dziwnie, ale nie jest pod wpływem alkoholu, wówczas funkcjonariusze wykonają badanie za pomocą narkotestu.
5.Co mi grozi jeśli okaże się, że jeżdżę na nartach pod wpływem środków odurzających?
Odp. Karą jest grzywna w postaci mandatu karnego (od 20 do 500 zł) lub sporządzenie wniosku o ukaranie do sądu (np. w przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego).
6.Jaka jest dopuszczalna prędkość na stoku ?
Odp. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o prędkość z jaką można jeździć na stoku. Policjanci zachęcają jednak do zapoznania się z Dekalogiem FIS (Kodeksem zachowania dla narciarzy i snowboardzistów). Mowa tu m.in. o tym, że prędkość z jaką poruszamy się po stoku i sposób jazdy, powinniśmy dostosować do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, a także pogody i ilości osób na stoku.
7.Czy policjanci mierzą prędkość na stoku? W jaki sposób ?
Odp. Policjanci na stoku nie mierzą prędkości, nie ma takiej potrzeby. Obserwują zachowanie narciarzy i snowboardzistów i stosują Dekalog FIS.
8. Co mi grozi, jeśli policjanci uznają, że jechałem zbyt szybko? Czy dostanę mandat? W jakiej wysokości?
Odp. W przypadku zbyt szybkiej i niebezpiecznej jazdy, policjanci zazwyczaj ustnie zwracają uwagę i przestrzegają o konsekwencjach takiego zachowania. Nie ma tutaj podstaw do nakładania mandatu.
9. Jaka jest dozwolona ilość alkoholu w wydychanym powietrzu na stoku ?
Odp. Dopuszczalna ilość to nie więcej niż 0,5 promila. Powyżej 0,5 promila to stan nietrzeźwości. Zdecydowanie nie jeździmy w takim stanie ani na nartach, ani na dece.
10.Czy oprócz mandatu za jazdę na nartach lub na desce pod wpływem alkoholu dostanę też punkty karne ? Jeśli tak, to ile?
Odp. Za jazdę pod wpływem alkoholu na nartach lub desce nie nakłada się punktów karnych.
11. Czy oprócz mandatu za jazdę na nartach lub na desce pod wpływem alkoholu mogę stracić prawo jazdy?
Odp. Nie. Nawet jeśli otrzymamy mandat za jazdę na nartach w stanie nietrzeźwości, to policjant nie zabierze nam prawa jazdy.
12. Czy policjant na stoku ma prawo zakazać mi dalszej jazdy? Czy może np. zabrać mi skipass ?
Odp. Policjant może zakazać nam dalszej jazdy jeśli okaże się, że jeździmy w stanie nietrzeźwości. Jazdy nie mogą też kontynuować dzieci do 16 roku życia, które nie mają kasków.
Policjant może zatrzymać nasz skipass, ale tylko w przypadku kiedy istnieje podejrzenie, że mógł on zostać skradziony lub też podrobiony czy przerobiony. Możemy wówczas odpowiedzieć za kradzież lub fałszerstwo.
13. Czy muszę jeździć w kasku?
Odp. Obowiązek jazdy w kasku dotyczy jedynie dzieci do 16 roku życia. Jako rodzice powinniśmy pamiętać, aby wyposażyć nasze pociechy w kaski, a najlepiej jeśli sami damy im dobry przykład. Policjanci zalecają, aby wszyscy uprawiający sporty zimowe (bez względu na wiek), nosili kaski. Kask, w razie wypadku na stoku, może uratować nam zdrowie, a nawet życie.
14. Jaka jest kara za jazdę bez kasku?
Odp. Karą może być pouczenie, grzywna w postaci mandatu karnego ( od 20 do 500 zł) lub wniosek o ukaranie do sądu, np. w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Sąd może natomiast wymierzyć karę grzywny nawet do 5000 zł.
15. Na kogo można nałożyć mandat za brak kasku?
Odp. Jeśli dziecko, które nie ukończyło jeszcze 16 lat nie jeździ w kasku, a pouczenie jego opiekunów przez policjantów nie przyniosło rezultatu, wówczas funkcjonariusze mogą na prawnego opiekuna nałożyć mandat. Jeżeli na miejscu nie ma prawnego opiekuna, to mandat nakłada się na osobę, która w danej chwili sprawuje nad dzieckiem opiekę.
16. Jak policjant zweryfikuje ile lat ma moje dziecko jeśli nie będzie ono miało przy sobie żadnego dokumentu?
Odp. W przypadku legitymowania osoby bez dokumentu tożsamości, policjanci ustalają jej dane potwierdzając zdobyte informacje u innych osób (chociażby tych, które są z nią w danym momencie). Mogą również skorzystać z Policyjnej Bazy Danych – robią to np. drogą radiową lub telefoniczną.
17. Czy muszę mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający moją tożsamość?
Odp. Nie ma takiego wymogu, aby na stoku posiadać przy sobie jakikolwiek dokument tożsamości.
18. Czy można zjeżdżać po stoku narciarskim na sankach, jabłuszku czy na innym sprzęcie? Jeśli nie to dlaczego, jakie przepisy tego zabraniają i jaka jest za to kara?
Odp. Zasady korzystania ze stoku narciarskiego określone są w regulaminie danej stacji narciarskiej. Możemy w nich przeczytać, że trasy narciarskie przeznaczone są wyłącznie dla narciarzy lub snowboardzistów. Niemniej jednak, na wydzielonych terenach (odpowiednio zabezpieczonych i oznaczonych) tworzone są miejsca przeznaczone głównie dla dzieci zjeżdżających na sankach, tzw. jabłuszkach itp.
19. Czy policjanci na stoku jeżdżą za darmo ?
Odp. Policjanci, którzy pełnią służbę patrolową na stokach nie płacą za karnet.
20. Czy policjanci na stoku mogą korzystać z wyciągu bez kolejki? Czy muszę ich przepuścić?
Odp. Tak. Policjanci korzystają z wyciągu poza kolejnością, dlatego naszym obowiązkiem jest przepuścić ich w kolejce.
21. Czy policjanci zamiast na nartach mogą jeździć na desce ?
Odp. Policjanci, którzy patrolują stoki narciarskie poruszają się na nartach lub np. skuterem śnieżnym. Póki co, na stoku nie spotkamy funkcjonariusza na dece snowboardowej.
22. Czy policjanci na stoku pomogą mi jeśli dojdzie do kolizji z innym narciarzem? Czy mogą sprawcy takiej kolizji wystawić mandat za nieostrożną jazdę?
Odp. Do zadań policjantów, którzy pełnią służbę na stokach narciarskich należy udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo. Są przeszkoleni w tym zakresie. W przypadku kolizji na stoku nie nakłada się mandatów karnych, sprawy toczą się z powództwa cywilnego w postępowaniu cywilnym. Wyjątkiem są tu sytuacje, gdy sprawca był pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Za nieostrożną jazdę, policjant może zawsze pouczyć sprawcę, zgodnie z zapisem Dekalogu FIS.
23. Czy jeśli w wypadku na stoku bierze udział osoba nietrzeźwa, ale nie jest jego sprawcą ,a wręcz ofiarą, jest automatycznie uznawana za winną zdarzenia?
Odp. Stan trzeźwości uczestników wypadku może nie mieć wpływu na winę
i odpowiedzialność za zdarzenie. W tym przypadku należy ustalić kto jest sprawcą zdarzenia. Jeżeli ustalono, że sprawcą zdarzenia na stoku jest osoba trzeźwa, natomiast poszkodowanym nietrzeźwy, wówczas trzeźwy sprawca zdarzenia ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną za swój czyn, natomiast nietrzeźwy, w tym przypadku poszkodowany ponosi odpowiedzialność karną (kara grzywny) z tytułu uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości.
24. Czy policja ma prawo egzekwować od narciarzy znajomość regulaminu stoku narciarskiego?
Odp. Policjanci, którzy pełnią służbę na stokach narciarskich, egzekwują znajomość treści kodeksu FIS wśród narciarzy i snowboardzistów, upominając na stoku te osoby, które się do niego nie stosują. Międzynarodowa Federacja Narciarstwa FIS opracowała kodeks, dzięki któremu na stokach ma być bezpiecznie. Warto się z nim zapoznać, chociażby po to, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Treść kodeksu zazwyczaj zawarta jest w regulaminie stacji narciarskiej.
25. Czy policjanci na stokach są przeszkoleni do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?
Odp. Tak, są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym na stoku narciarskim.
26. W jaki sposób weryfikowani są policjanci do służby na stoku? Czy przechodzą jakieś dodatkowe badania? Jak sprawdzane są ich predyspozycje do pełnienia służby na stoku narciarskim?
Odp. Od policjantów, którzy pełnią służbę na stokach narciarskich wymaga się doskonałej umiejętności jazdy na nartach. Muszą być gotowi, by w każdej chwili podjąć interwencję. Przeszkoleni są także w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w warunkach górskich i zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu przybycia wyspecjalizowanych grup ratowniczych. Funkcjonariusze biorą udział w kursach doskonalenia lokalnego dla policjantów pełniących służbę w patrolach narciarskich. Szkolenia dla policjantów organizowane są także przez GOPR i TOPR oraz SITN-PZN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa) i PZN. Policjanci, którzy ukończą kurs szkoleniowy organizowany przez SITN – PZN, zdobywają uprawnienia instruktora lub pomocnika instruktora narciarstwa PZN.
Żródło: KGP