Wiadomości

Dobór do służby w Policji w 2014 roku

Data publikacji 11.12.2013

ŚLĄSKI KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI INFORMUJE, ŻE W 2014 ROKU REALIZOWANE BĘDĄ PRZYJĘCIA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W KOMENDACH MIEJSKICH/POWIATOWYCH POLICJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, KOMENDZIE WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W KATOWICACH ORAZ W ODDZIALE PREWENCJI POLICJI W KATOWICACH I SAMODZIELNYCH PODODDZIAŁACH PREWENCJI POLICJI W BIELSKU-BIAŁEJ I CZĘSTOCHOWIE

SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:
obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub w wyniku przeniesienia do rezerwy).

Spośród kandydatów preferuje się dodatkowymi punktami (w ilości jak niżej) osoby posiadające następujące wykształcenie lub umiejętności:

Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne) 8 pkt
Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku innym niż wymieniony powyżej 6 pkt
Wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier) 4 pkt
Posiadanie tytułu ratownika albo ratownika medycznego 4 pkt
Posiadanie uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych 4 pkt
Posiadanie uprawnień ratownika wodnego, uprawnień w dziedzinie nurkowania wydanych przez licencjonowaną organizację nurkową działającą na terenie Polski oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowej 2 pkt
Posiadanie prawa jazdy kategorii „A” lub „C” 2 pkt


WYMAGANE DOKUMENTY DO ROZPOCZĘCIA POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO:

• podanie o przyjęcie do służby,
• wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby – część A i B
• kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu),

 

• kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służby (oryginały do wglądu),
• książeczka wojskowa, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową i dowód osobisty (oba dokumenty do wglądu).

Jeżeli w stosunku do kandydata toczyły się postępowania o czyn o znamionach przestępstwa lub przestępstwa skarbowego kandydat zobowiązany jest dostarczyć kopie dokumentów odzwierciedlających sposób zakończenia tych postępowań.

Dokumenty składa się osobiście w komórkach kadrowych komend miejskich/powiatowych Policji województwa śląskiego w godzinach ich urzędowania. Do dokumentów sporządzonych w języku obcym wymagane jest dołączenie ich uwierzytelnionego tłumaczenia na język polski.


POZOSTAŁE WYMAGANE DOKUMENTY W TOKU POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO:

• wypełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (składa się ją w terminie i miejscu wskazanym kandydatowi przez przedstawiciela komórki do spraw doboru lub przedstawiciela komórki do spraw ochrony informacji niejawnych).

Druk kwestionariusza osobowego kandydata do służby oraz ankiety bezpieczeństwa osobowego można pobrać w miejscu składania dokumentów, a także ze strony internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).

Podstawę prawną procedury doboru do służby w Policji stanowi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji
(Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2012 r., poz. 432).

Informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (www.slaska.policja.gov.pl) i Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).

Terminy i limity przyjęć kandydatów do służby w Policji w 2014 roku zostały przez Komendanta Głównego Policji określone dla województwa śląskiego następująco:

 

28 stycznia - 50 osób
1 kwietnia - 110 osób
2 czerwca - 80 osób
5 sierpnia - 70 osób
7 października - 145 osób
2 grudnia - 150 osób.

 

ŚLĄSKI KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI

             nadinsp. Krzysztof JAROSZ

Powrót na górę strony